Contacts
صفحه اصلی پورتال | صفحه اصلی تالار | ثبت نام | اعضاء | گروه ها | جستجو | پرسش و پاسخ | فروشگاه الکترونیکی | خرید پستی بازی های کامپیوتری

صفحه اول انجمنها -> برنامه نویسی با زبان های C++ و Delphi و VB -> آموزش برنامه نویسی سه بعدی GLScene

ارسال يك موضوع جديد   پاسخ به يك موضوع ديدن موضوع قبلي :: ديدن موضوع بعدي

آموزش برنامه نویسی سه بعدی GLScene
نويسنده
پيغام
Credo
کاربر جدید
کاربر جدید

تاريخ عضويت: 2 شنبه 10 فروردين 1388
تعداد ارسالها: 8
محل سكونت: اصفهان

1 شنبه 16 فروردين 1388 - 12:33
پاسخ بصورت نقل قول
سلام دوستان.

وقتی صحبت از OpenGL میشه همه به فکر دستورات متنی پیچیده و کارهای سخت می افتن. این فکر کاملا درسته چون به فرض مثال اگه بخوایم یه نقطه رو توی فضا با OpenGL پیاده سازی کنیم باید با استفاده از چند خط کد این کار رو انجام بدیم و همه چیز به سه محور اصلی در فضا یعنی X ,Y و Z بستگی داره. به دلیل همین سختی ها خیلی ها اومدن محیط های ویژوال برای کار با OpenGL رو طراحی کردن. یعنی دیگه نیازی به استفاده از دستورات پایه OpenGL نیست و شما خیلی راحت می تونید مثلا یک مکعب رو انتخاب کنید و در فضا رسم کنید. یکی از این محیط های ویژال GLScene رابط گرافیکی OpenGL برای دلفی هست. دلفی یک زبان برنامه نویسی قدرتمند و خاص هست. روش های برنامه نویسی خودش رو داره و در اکثر مواقع برنامه نویسی باهاش از برنامه نویسی با زبان های دیگه خیلی راحتتره.

شاید وقتی گفتم دلفی خیلی ها نا امید شدید! ولی اصلا نگران نباشید. من خودم هم زیاد با دلفی کار نکرده بودم ولی به خاطر GLScene این کار رو انجام دادم و متوجه شدم که زیاد هم نیازی به دلفی نیست فقط کافیه اصول اولیه استفاده از اون رو بلد باشید.

با وجود موتورهای بازی قدرتمندی که وجود داره شاید استفاده از GLScene زیاد خوب به نظر نرسه ولی خوب چند تا حسن داره. اول اینکه اختیارات نامحدود به شما میده. استفاده همزمان از یک زبان برنامه نویسی کامل و قوی در کنار استفاده از یک محیط سه بعدی می تونه تمامی نیازهای شما رو برطرف کنه. هر چند که موتورهای بازی قوی چیزی کم ندارند ولی معمولا ما به اونها دسترسی نداریم! نکته دیگه اینکه برای درک مفاهیم اولیه سه بعدی فوق العاده اس. مثلا اینکه بفهمیم دود چه جوری به وجود میاد ! جاذبه چه طور کار می کنه و مفاهیمی از این قبیل.

در مورد خود GLScene هم که توی PDF کاملا توضیح دادم. برای شروع برنامه نویسی سه بعدی عالیه. حتما توصیه می کنم که مطالعه کنید.

دانلود GLSceneGuideFarsi

www.BaziNema.com

اين نامه توسط Credo در 1 شنبه 16 فروردين 1388 - 12:56 ويرايش شده است.
ارسال  بازگشت به بالا
ديدن مشخصات كاربر ارسال پيغام خصوصي ارسال ايميل نام كاربري در پيغامگير Yahoo

نويسنده
پيغام
Credo
کاربر جدید
کاربر جدید

تاريخ عضويت: 2 شنبه 10 فروردين 1388
تعداد ارسالها: 8
محل سكونت: اصفهان

1 شنبه 16 فروردين 1388 - 12:37
پاسخ بصورت نقل قول
خوب برای اینکه بهتر با GLScene آشنا بشید یه کار براتون میذارم که شبیه سازی قسمتی از آموزشکده اس. حجمش حدود 34 مگابایت هست و یه سری از امکانات GLScene رو در حد خیلی کم نشون میده. امکاناتی مثل :
حرکت شخصیت اصلی
دید محیط توسط حرکت ماوس
ایجاد شبیه سازی جاذبه
برخورد شصخیت اصلی با محیط
چگونگی ارتباط با یک شئ (کلید برق)
امکان دید از 2 زاویه اول شخص و سوم شخص
تغییر زمان به صورت شب و روز
تغییر آب و هوا به صورت مساعد و برفی
قابلیت گرفتن عکس از محیط
و ...

دانلود نمونه شبیه سازی سه بعدی محیط

www.BaziNema.com
ارسال  بازگشت به بالا
ديدن مشخصات كاربر ارسال پيغام خصوصي ارسال ايميل نام كاربري در پيغامگير Yahoo

نويسنده
پيغام
mf2fx
کاربر جدید
کاربر جدید

تاريخ عضويت: 3 شنبه 11 خرداد 1389
تعداد ارسالها: 1

3 شنبه 11 خرداد 1389 - 11:41
پاسخ بصورت نقل قول
سلام دوست و همشهری عزیز
من سوال از GLScene دارم .
چگونه میشه با داشتن 2 مکعب در GLScene Viewer که یکی بزرگتر از دیگری می باشد.
کدی نوشت تا هنگامی که بر روی مکعب بزرگتر کلیک کردیم صدایی بیشتر از کلیک کردن
صدای مکعب کوچکتر پخش شود.
با چه ابزاری باید کار کنم . ؟ یه راهنمایی لطفا بکنید.

ممنون
ارسال  بازگشت به بالا
ديدن مشخصات كاربر ارسال پيغام خصوصي

نمايش نامه هاي ارسال شده قبلي:   
ارسال يك موضوع جديد   پاسخ به يك موضوع    صفحه 1 از 1 تمام ساعات و تاريخها بر حسب 3.5+ ساعت گرينويچ مي باشد

پرش به:  

شما نمي توانيد در اين انجمن نامه ارسال كنيد.
شما نمي توانيد به موضوعات اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد نامه هاي ارسالي خود را در اين انجمن ويرايش كنيد
شما نمي توانيد نامه هاي ارسالي خود را در اين انجمن حذف كنيد
شما نمي توانيد در نظر سنجي هاي اين انجمن شركت كنيد

unity3d

بازگردانی به فارسی : علی کسایی @ توسعه مجازی کادوس 2004-2011