Contacts
صفحه اصلی پورتال | صفحه اصلی تالار | ثبت نام | اعضاء | گروه ها | جستجو | پرسش و پاسخ | فروشگاه الکترونیکی | خرید پستی بازی های کامپیوتری

صفحه اول انجمنها -> اصول اولیه در طراحی بازیهای کامپیوتری -> بازي ايراني موسيقي ايراني

ارسال يك موضوع جديد   پاسخ به يك موضوع ديدن موضوع قبلي :: ديدن موضوع بعدي
برو به صفحه قبلي  1, 2, 3, 4  بعدي

به نظر شما در يك بازي تا چه حد ميتوان از موسيقي سني استفاده كرد؟
هرگز نميشود.
0%
 0%  [ 0 ]
در شرايط خاص شايد
47%
 47%  [ 9 ]
در حد متوسط، ميشود
21%
 21%  [ 4 ]
همواره ميشود و خيلي هم خوب است.
31%
 31%  [ 6 ]
مجموع آراء : 19

نويسنده
پيغام
MANI_CHET
در حال رشد
در حال رشد

تاريخ عضويت: 2 شنبه 9 آبان 1384
تعداد ارسالها: 82

جمعه 20 آبان 1384 - 23:24
پاسخ بصورت نقل قول
دوستان
بحث موسيقي سنتي رو با موسيقي بومي ايران اشتباه نگيريد
اين دوتا مقوله هاي متفاوتي هستند كه بايد از همديگه تفكيك بشن
ارسال  بازگشت به بالا
ديدن مشخصات كاربر ارسال پيغام خصوصي

نويسنده
پيغام
eta
مدیر سایت
مدیر سایت

تاريخ عضويت: 2 شنبه 27 تير 1384
تعداد ارسالها: 2153
محل سكونت: شاهين شهر

شنبه 21 آبان 1384 - 17:39
پاسخ بصورت نقل قول
به نظر من كه اصلا مقوله هاي متفاوتي نيستند.
اونايي كه شما با اسم بومي ياد ميكني اصلا ايراني نيستند.
مثل اين ميمونه كه عقرب كله پهن آفريقاي جنوبي رو تو ايران تكثير كني بگي بوميه.

ارسال  بازگشت به بالا
ديدن مشخصات كاربر ارسال پيغام خصوصي ارسال ايميل

نويسنده
پيغام
اسحاق
مدیر انجمن
مدیر انجمن

تاريخ عضويت: 1 شنبه 8 شهريور 1383
تعداد ارسالها: 561
محل سكونت: تهران

شنبه 21 آبان 1384 - 17:42
پاسخ بصورت نقل قول
ميشه بيشتر توضيح بدين؟
منظورتون از موسيقي بومي موسقي مقاميه؟

اسماعيل رادپور
ارسال  بازگشت به بالا

نويسنده
پيغام
MANI_CHET
در حال رشد
در حال رشد

تاريخ عضويت: 2 شنبه 9 آبان 1384
تعداد ارسالها: 82

شنبه 21 آبان 1384 - 20:46
پاسخ بصورت نقل قول
اسحاق نوشته:
ميشه بيشتر توضيح بدين؟
منظورتون از موسيقي بومي موسقي مقاميه؟

ما تو كشور موسيقي پاپ داريم ولي شباهت چنداني بين پاپ مرسوم تو كشور هاي اروپايي و پاپ بومي شده ما وجود نداره .
در واقع سبك مورد نظر به قالب ايراني در اومده .

مثلا آلبوم مست و خراب فرمان فتحليان كه يكي از پايه هاي آهنگهاش گيتار الكترونيكه ، ولي ابزار در خدمت محتوا قرار گرفته و آلبوم مضمون عرفاني داره .
( در صورتي كه در حالت عادي سازهايي مثل گيتار الكترونيك با موسيقي ايرانيي سنخيتي ندارند )
اين موسيقي ، بومي شده كشورهاي ديگس

ولي موسيقي سنتي كارهاي استاد شجريان ، ناظري و ... هست
كه بين مورد اول و دوم تفاوت بسياره و كاملا مشخصه كه نميشه از موسيقي سنتي ( غالبا ) در بازيهاي رايانه اي استفاده كرد ولي موسيقي بومي شده امكان استفاده رو داره .

فراموش نشه كه بازيهاي رايانه اي چندان تفاوتي با يك فيلم ندارند و همونطور كه ميشه روي فيلمهاي ايراني انواع موسيقي رو استفاده كرد در مورد بازيها هم اين امكان وجود داره .
ولي چون هيچ بازي ايراني با موسيقي ايراني نديديم ( خود بازيشو نديدم چه برسه همراه با موسيقي ايراني ! Very Happy ) اين موضوع برامون عجيب به نظر ميرسه كه آيا ميشه روي يك بازي ساخت ايران از موسيقي ايراني هم استفاده كرد يا نه

پ.ن :
من هيچ سر رشته اي از هنر موسيقي ندارم
ارسال  بازگشت به بالا
ديدن مشخصات كاربر ارسال پيغام خصوصي

نويسنده
پيغام
اسحاق
مدیر انجمن
مدیر انجمن

1 شنبه 22 آبان 1384 - 12:50
پاسخ بصورت نقل قول
از توضيحاتتون ممنون ٬ استفاده كرديم. پس موسقي اصيل ايراني همون موسيقي سنتي ماست

اسماعيل رادپور
ارسال  بازگشت به بالا

نويسنده
پيغام
mory
مدیر انجمن
مدیر انجمن

تاريخ عضويت: 3 شنبه 3 خرداد 1384
تعداد ارسالها: 1187

2 شنبه 23 آبان 1384 - 01:22
پاسخ بصورت نقل قول
من كنجكاو شدم كه در اين زمينه يكم اطلاعات كسب كنم .

يك دستگاهي هست به اسم 4 گاه ( فكر ميكنم ) كه براي ايجاد شور و هيجان به درد ميخوره . مثل همون آهنگي كه شهرام ناظري براي رضا زاد ه خونده بود . ميگن داريوش هم روز دستور ميداد كه كه نوازنده هاش در اين دستگاه بنوازن كه همه چيز در شور و هيجان بيافته و كسالت از بين بره .
حالا اگه ما بتونيم آهنگي رو براي صحنه هاي حماسي اين بازي تو اين دستگاه بسازيم جالب ميشه . ببخشين من هر چي گفتم از دهن ديگران شنيدم . من هيچ اطلاعاتي از موسيقي ندارم .

ارسال  بازگشت به بالا
ديدن مشخصات كاربر ارسال پيغام خصوصي ارسال ايميل نام كاربري در پيغامگير Yahoo

نويسنده
پيغام
اسحاق
مدیر انجمن
مدیر انجمن

2 شنبه 23 آبان 1384 - 15:45
پاسخ بصورت نقل قول
اينكه گفتيد حماسي.... اگه نگاه كنيم ميبينيم كه در خيلي از دستگاهها و آوازهاي ديگرمون هم می تونیم اين جنبه شور حماسي رو پیدا کنیم.
هر دستگاه و آواز از يه سري گوشه تشكيل شده كه بايد روي آنها بحث كرد. البته درسته كه هر دستگاه گام هاي مستقلي داره ولي ميبينيم كه خيلي از گوشه ها در چند دستگاه با اختلافات جزپي مي تونن وجود داشته باشن.
استاد ذوالفنون ميگه :
نقل قول:

اما در حقيقت بايد گفت كه دستگاه يا مقام ٬ مبين موسيقي ايراني و نمايانگر يك شخصيت واحد نيست بلكه آنچه استقلال و وحدت در آن به چشم مي خورد گوشه است.

البته فكر نكنيد كه گوشه ها يه سري اوج و فرودهاي ثابتن كه هيچ تغييري نميشه در اونها بوجود آورد. اتفاقا گوشه ها مي تونن در شكل هاي گوناگوني مثل پيش درآمد ٬ تصنيف ٬ رنگ يا چهارمضراب اجرا بشن.
حالا اگه بخوایم از گوشه هایی که در دستگاه چهارگاه هم وجود دارن که حالات حماسی دارن بگیم شاید باید اینا رو نام ببریم:
هدی(که در شاهنامه خوانی و رجز خوانی در جنگ ها زیاد استفاده می شد)-هَروی (یا حروی.نمی دونم.طرز نوشتنش رو ندیدم)منصوری-زابل-چارباغ چهارگاه-مثنوی چهارگاه.
در کل خوب که نگاه کنیم می بینیم حق با شماست این جنبه شور و حماسی در گوشه های دستگاه چهارگاه بیشتر دیده مشه. حالا اصلا برای اینکه بیشتر با دستگاه چهارگاه آشنا بشید این قطعه بداهه رو بشنوید(از امیر حسین سام و سینا جهان آبادی):
http://www20.brinkster.com/sqat/chahargah.htm

اسماعيل رادپور
ارسال  بازگشت به بالا

نويسنده
پيغام
eta
مدیر سایت
مدیر سایت

تاريخ عضويت: 2 شنبه 27 تير 1384
تعداد ارسالها: 2153
محل سكونت: شاهين شهر

3 شنبه 24 آبان 1384 - 00:36
پاسخ بصورت نقل قول
خوب به قول شير فرهاد اين يعني چه؟
بالاخره موسيقي ايراني راهي به بازي پيدا ميكنه يا نه؟
تاحالاش كه فكر ميكنم در قسمتهاي رزمي و حماسي پذيرفته شده و خودم هم اونو تو اين زمينه به بقيه ترجيح ميدم بقيه اش چي. Idea

ارسال  بازگشت به بالا

نويسنده
پيغام
mory
مدیر انجمن
مدیر انجمن

تاريخ عضويت: 3 شنبه 3 خرداد 1384
تعداد ارسالها: 1187

3 شنبه 24 آبان 1384 - 02:44
پاسخ بصورت نقل قول
همه آهنگ ها رو گوش دادم . هم قبلي ها و هم اين آخري . آدم رو پرت ميكنه در يك فضاي خاص نمي تونم بگم چيه فقط واسه من خيلي تازست .

اما اين آخري منو ديوانه كرد . اصلا اين آهنگ به قدري زيبا بود كه خشك شدم . من تمام تلاشم رو ميكنم كه بتونم طوري صحنه ها رو بسازم كه به اين سبك موسيقي بياد چون واقعا دلنشينه . اينو من 4 بار پشت هم گوش كردم . مرسي .

انشالله فرصت كنم و وقت كافي بزارم كه اون صحنه رو رندر بگيرم (ميدونين كه مه كلي صحنه رو سنگين ميكنه ) حتما واستون ميفرستم .

ارسال  بازگشت به بالا
ديدن مشخصات كاربر ارسال پيغام خصوصي ارسال ايميل نام كاربري در پيغامگير Yahoo

نويسنده
پيغام
اسحاق
مدیر انجمن
مدیر انجمن

3 شنبه 24 آبان 1384 - 11:23
پاسخ بصورت نقل قول
معلومه كه اين آخري از همه بهتر بود. چون همه رو به جز آخري خودم اجرا كردم Smile
اگه روي همين آهنگ آخري دقت كنيد مي بينيد كه مي تونيد اون رو loop كنيد ٬ يعنني آخرش به اولش مي خوره-البته با يكم تغييرات يعني يه ذرش رو بايد حذف كنيد.
فقط اگه خواستيد از اين استفاده كنيد بگيد تا من ايميل آقاي سام رو بدم و از خودشون اجازه بگيريد.
البته ايني كه ديديد مربوط به گوشه خاصي نيست و فقط يه بداهه است در دستگاه چهارگاه و درواقع يه گردش كلي تو اين دستگاه ٬ اگه بخوايد بريد دنبالش حتما آهنگ هاي خيلي قشنگ تر از اين هم پيدا مي كنيد. ولي در كل متاسفانه روي موسيقي بي كلام (كه براي بازيها هم مي تونه مناسب باشه) تو موسيقي سنتي مان كم كار شده . اما بازهم كم پيدا نميشه....
حالا كه در مورد دستگاه چهارگاه يكم صحبت كرديم چند تا از دستگاهها و آوازهاي ديگه رو هم با تصنيف هاي معروفي كه همه مي شناسيم ببينيم.
آواز بيات اصفهان : آهنگ فيلم هزار دستان
دستگاه شور : آهنگ هاي خيلي زيادي ساخته شده من جمله فيلم روزي روزگاري
دستگاه ماهور : اينهم همين طور اين دو تا دستگاه روشون خيلي كار شده ماهور مثل مرغ سحر يا بهار دلشين
آواز دشتي : آواز دشتي رو معمولا با گوشه دشتستاني اين دستگاه خيلي اشتباه مي گيرن امممم دشتي مثل موسم گل

اينهايي كه گفتم دستگاه ها و آوازهايي هستن كه روشون به نسبت با بقيه بيشتر كار شده و هر كدام حال و هواي خاص خودشون رو دارن. دستگاه و آوازهاي ديگه : نوا ٬ راست پينجگاه ٬ سه گاه ٬ چهارگاه رو هم كه ديديم ٬ آواز ابو عطا ٬ آواز بيات اصفهان ٬ دستگاه همايون(كه من باهاش خيلي حال مي كنم) و آواز افشاري
اينها رو فقط واسه اين گفتم كه اگه خواستيد بريد دنبالش اطلاعات هرچند كم داشته باشيد. تقسيم بندي هايي هم روي موسيقي ما انجام شده . مثلا فارابي بر اساس ساعات روز گفته چه موسيقي مناسبه. مثلا صبحا فلان دستگاه ٬ ظهرها فلان گوشه. شايد اگه يه كم تحقيق كنيد به دسته بنديهاي محيطي هم برسيد. مثلا در محيط كوهستاني فلان گوشه. ولي صاحب ذوق سليم احتياجي به اينها نداره و خودش با شنيدن يه قطعه مي فهمه كه براي چي مناسبه و براي چي مناسب نيست

اسماعيل رادپور
ارسال  بازگشت به بالا

نمايش نامه هاي ارسال شده قبلي:   
ارسال يك موضوع جديد   پاسخ به يك موضوع    صفحه 2 از 4 تمام ساعات و تاريخها بر حسب 3.5+ ساعت گرينويچ مي باشد
برو به صفحه قبلي  1, 2, 3, 4  بعدي

پرش به:  

شما نمي توانيد در اين انجمن نامه ارسال كنيد.
شما نمي توانيد به موضوعات اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد نامه هاي ارسالي خود را در اين انجمن ويرايش كنيد
شما نمي توانيد نامه هاي ارسالي خود را در اين انجمن حذف كنيد
شما نمي توانيد در نظر سنجي هاي اين انجمن شركت كنيد

unity3d

بازگردانی به فارسی : علی کسایی @ توسعه مجازی کادوس 2004-2011