Contacts
صفحه اصلی پورتال | صفحه اصلی تالار | ثبت نام | اعضاء | گروه ها | جستجو | پرسش و پاسخ | فروشگاه الکترونیکی | خرید پستی بازی های کامپیوتری

صفحه اول انجمنها -> ساخت بازی های کامپیوتری به وسیله نرم افزار Game Maker -> Game Maker Vs Flash

ارسال يك موضوع جديد   پاسخ به يك موضوع ديدن موضوع قبلي :: ديدن موضوع بعدي

Game Maker Vs Flash
نويسنده
پيغام
binyaz
در حال رشد
در حال رشد

تاريخ عضويت: 2 شنبه 13 مهر 1383
تعداد ارسالها: 83
محل سكونت: كرمان

5 شنبه 3 فروردين 1385 - 09:57
پاسخ بصورت نقل قول
سلام و سال نو مبارك
با يك نفر صحبت ميكردم درباره GM گفت كه فلش خيلي بهتره و كاربردهاي زيادي هم داره حتي براي موبايل هم ميشه باهاش كاركرد و آينده اش هم روشنه
حالا نظر شما چيه روي كدوم يكي كار بكنيم بهتره؟
اصلا قابل مقايسه هستند؟

ديدن مشخصات كاربر ارسال پيغام خصوصي ارسال ايميل ديدن وب سايت كاربر نام كاربري در پيغامگير Yahoo نام كاربري در پيغامگير MSN شماره ICQ

نويسنده
پيغام
mory
مدیر انجمن
مدیر انجمن

تاريخ عضويت: 3 شنبه 3 خرداد 1384
تعداد ارسالها: 1187

5 شنبه 3 فروردين 1385 - 13:30
پاسخ بصورت نقل قول
خوشحال ميشيم با اون:يك نفر: صحبت كنيم تا بدونيم به چه دليلي اين حرف رو زده . و چقدر تخصص داشته . در مورد مبايل هم چيزهايي داره مياد كه ميشه با جي ام براي مبايل بازي ساخت .

از نظر من اصلا قابل مقايسه نيست و بحث هم دربارش بي معني يه .

ارسال  بازگشت به بالا
ديدن مشخصات كاربر ارسال پيغام خصوصي ارسال ايميل نام كاربري در پيغامگير Yahoo

نويسنده
پيغام
sepul2
کاربر اخراج شده

تاريخ عضويت: 3 شنبه 10 آبان 1384
تعداد ارسالها: 105

5 شنبه 3 فروردين 1385 - 15:25
پاسخ بصورت نقل قول
نقل قول:
خوشحال ميشيم با اون:يك نفر: صحبت كنيم تا بدونيم به چه دليلي اين حرف رو زده . و چقدر تخصص داشته .

اتفاقا من هم خوشحال می شم که دلايل شما رو بدونم. من چون آشنايی لازم رو با flash دارم به نظرم نرم افزار خيلی باحالی هست برای ساختن بازی های دو بعدی. البته چون با GameMaker آشنايی لازم رو ندارم پس نمی تونم مقايسه کنم. فقط می تونم توانايی های flash رو بگم.
بهتره اين مقايسه رو با دلايل از خودتون (آقای mory) بپرسيم که به نظر مياد به هر دوش آشنايی داريد و دلايلی که GameMaker انتخاب مناسبتری هست و قابل مقايسه نيست رو بگيد لطفا.

ممنون
ارسال  بازگشت به بالا
ديدن مشخصات كاربر ارسال پيغام خصوصي

نويسنده
پيغام
binyaz
در حال رشد
در حال رشد

تاريخ عضويت: 2 شنبه 13 مهر 1383
تعداد ارسالها: 83
محل سكونت: كرمان

5 شنبه 3 فروردين 1385 - 16:19
پاسخ بصورت نقل قول
منم منتظرم

ديدن مشخصات كاربر ارسال پيغام خصوصي ارسال ايميل ديدن وب سايت كاربر نام كاربري در پيغامگير Yahoo نام كاربري در پيغامگير MSN شماره ICQ

نويسنده
پيغام
Ali
مدیر کل
مدیر کل

تاريخ عضويت: شنبه 20 تير 1383
تعداد ارسالها: 2983
محل سكونت: On the edge

جمعه 4 فروردين 1385 - 03:28
پاسخ بصورت نقل قول
قبل از اینکه مرتضی بیاد و نظرشو بگه ، منم نظرم در باره این دوتا نرم افزار که با هر کدومشون یه چند مدتی سروکله زدم رو بگم.

اول از همه اینکه فلش برای ساخت بازی ساخته نشده. درحالی که گیم میکر فقط برای ساخت بازیه. پس این یه مزیت برای فلش به حساب میاد که باهاش میشه بازی هم ساخت.
اگه فقط بخوایم به بحث قدرت در ساخت بازی بپردازیم ، و اگه قرار باشه عادلانه به قضیه نگاه کنیم ( به جز نسخه های جدید گیم میکر که دستورات 3 بعدی رو پشتیبانی میکنه ) تقریبا هر دو تا نرم افزار قدرت یکسانی دارن. ( از اونجایی که خودم با هر دوتا چند تا بازی ساختم ) ولی اینجا دیگه پای سختی و آسونی کار در میونه... ساخت بازی با فلش بیشتر برای پروژه های تحت وب مناسبه و اگه قرار باشه با فلش بازی مثلا به سبک RPG بسازیم ، مثل این میمونه که قاشق رو چند بار دور سرمون بچرخونیم. در حالی که کار مشابه با GM بسیار ساده تر انجام میشه...
از دید کلی مقایسه GM و Flash از نوع قیاس مع الفارغه. چون اصلا این دوتا برای یک کار واحد ساخته نشدن...

در مورد سوال شما که گفتین کدوم رو باید انتخاب کنیم هم عرض شود که بستگی به خودتون داره. Game Maker دارای یک روال روتینه و شما میتونید خیلی سریع و راحت به گوشه و کنارش مسلط بشید. Flash برای ساخت بازی طراحی نشده ولی خب اگه قرار باشه بشینید و با فلش بازی بسازید ، چیز های خیلی مفید دیگری هم در کنارش یاد میگیرین که مطمنا" در کارهای دیگه نظیر طراحی وب یا منوهای اینتراکتیو 2 بعدی و نظایر اینها بکارتون میاد. اما اگه هدف ساخت بازی به مفهوم واقعی بازیه باید بدون شک اصول اولیه برنامه نویسی سطح بالا رو یاد بگیرین. اینکه دیگه بعدش از موتور آماده استفاده میکنین یا مستقیما به سراغ API های OGL یا DX میرین چیزیه که تجربه و زمان بهتون نشون میده...

علی

نويسنده
پيغام
فرهود
بازی ساز
بازی ساز

تاريخ عضويت: 5 شنبه 2 مهر 1383
تعداد ارسالها: 100
محل سكونت: تهران

جمعه 4 فروردين 1385 - 15:07
پاسخ بصورت نقل قول
شايد اين قياس بتونه كمكي كنه !
اين قياس در مجله , Game Maker Data Magazine به شماره Issue 1 و بتاريخ (March 2003) درج گرديده.
با توجه بتاريخ انتشار مجله به قابليتهاي جديد نسخه هاي به روز هر دو برنامه دقت كنيد.
بطور مثال نسخه جديد GAME MAKER در قياس با FlashMX در حال حاضر از ( 3D ( Real Time حمايت ميكنه.

با استناد به اين قياس FlashMX دو امتياز از GameMaker كسر داره. GM > FlashMX

باز هم اشاره ميكنم به تاريخ قياس و مسلما شماره نسخه قديمي هر دو نرم افزار در زمان مقايسه و تفاوتشون با نسخه هاي جديد و امروزيشون توجه كنيد.

با توجه به اين مطلب :
نقل قول:
چون اصلا این دوتا برای یک کار واحد ساخته نشدن...

لازمه پيش از شروع شما نوع بازي شرايط و اهدافتون رو بررسي كنيد و بعد با توجه به نياز بازي تون و قابليتهاي موجود در هر دو برنامه - انتخاب كنيد.
به اين صورت هم در درجه اول به خودتون ظلم نشده هم به تواناييهاي هر دو نرم افزار - هر دو در جاي صحيح بهترين انتخاب شما خواهند بود.

فرهود

0 بار اين نامه ويرايش شده است كه آخرين بار توسط جمعه 4 فروردين 1385 - 20:40 در 2 بوده است.
ارسال  بازگشت به بالا
ديدن مشخصات كاربر ارسال پيغام خصوصي نام كاربري در پيغامگير Yahoo

نويسنده
پيغام
sepul2
کاربر اخراج شده

تاريخ عضويت: 3 شنبه 10 آبان 1384
تعداد ارسالها: 105

جمعه 4 فروردين 1385 - 15:53
پاسخ بصورت نقل قول
ممنون مقايسه خوبی بود
با اين حساب به نظر من FlashMX انتخاب بهتری هست البته اگه قابليت سه بعدی رو کنار بگذاريم.

ساختار برنامه نويسی Flash به نظر مياد که دارای انعطاف بيشتری هست با توجه به اينکه Scene/MovieClip ای کار می کنه.
GM دو مزيتی که داشت در مورد import کردن فايلهای گرافيکی هست، که باز هم خيلی مزيت خاصی نيست چون Flash از jpg، gif، animated gif و حتی video و png که دارای transparency هست رو import می کنه و فرمت ديگه ای احتياج نيست.
امکانات گرافيکی flash سريعتر و قابل انعطاف تر هست ، خصوصا در مورد Vector graphics .
امکانات صدا گذاری بهتری داره و خيلی خوب صدا ها رو مديريت و افکت گذاری می کنه.
امکانات animation بهتری داره، من خودم با اين قسمتش خيلی حال می کنم.
از لحاظ برنامه نويسی که هم تراز هستند، که باز هم من فکر می کنم که Flash اينجا هم بهتره چون شما يک search در اينترنت بکنيد کلی منابع، نمونه کد و سايت های آموزشی در مورد flash هست.
تنها اشکال اصلی flash نسبت به GM اينه که flash از توابع import و Export خوبی مثلا برای Save کردن بازی برخوردار نيست . اين مورد رو می شه با نوشتن يک کلاس اضافی در Flash که از توابع LoadVars استفاده می کنه و فايلها رو در قالب ascii/text ذخيره و بازگذاری می کنه، حل کرد. راستی نسخه فلش جديد از flash server objects هم همايت می کنه که حتی شما می تونيد با استفاده از دستورات فلش با database ها هم ارتباط برقرار کنيد. و حتی نرم افزارهای video conference يا voice chat تحت Web هم درست کنيد.
در ضمن مزيت بزرگ Flash در قابليت اجرا شدن اون در browser ها و Web هست که خيلی هم مهمه و کاربرد اصلی نرم افزار های دو بعدی الان همين مورد هست، با توجه به اينکه سرعت اينترنت ها هم به طور خفن در حال زياد شدن هست، حتی می شه بازی های دو بعدی با کيفيت بالا هم به همين صورت ساخت.
شما فقط يک search بکنيد ببينيد چقدر بازی های flash در اينترنت پيدا می کنيد، اين نشون می ده که چقدر اين نرم افزار قدرتمند و فراگير هست و از طرف برنامه نويس ها استقبال شده ، در ضمن ساپورت اون هم در هر سيستم عامل و حتی موبايل هم خيلی مهمه.

و کلا امتياز GM به نظر در سادگی کار باحاش و قابليت import کردن انواع مختلف صدا و گرافيک هست ولی با اين حال از مزيت هايی که Flash نسبت به GM داره نميشه گذشت.
ارسال  بازگشت به بالا
ديدن مشخصات كاربر ارسال پيغام خصوصي

نويسنده
پيغام
mory
مدیر انجمن
مدیر انجمن

تاريخ عضويت: 3 شنبه 3 خرداد 1384
تعداد ارسالها: 1187

شنبه 5 فروردين 1385 - 02:49
پاسخ بصورت نقل قول
حرف خاصي نموند . به نظر من فلش بي نظيره و گيم ميكر فوق العادست . نظر من اينه . هر دو عالي هستند و در حوضه كاري خودشون كاملا بي رقيب .

نقل قول:

و کلا امتياز GM به نظر در سادگی کار باحاش و قابليت import کردن انواع مختلف صدا و گرافيک هست ولی با اين حال از مزيت هايی که Flash نسبت به GM داره نميشه گذشت.

فكر ميكنم اون جدول مقايسه تقريبا كامل بود . مقايسه نكنيم بهتره .

ارسال  بازگشت به بالا
ديدن مشخصات كاربر ارسال پيغام خصوصي ارسال ايميل نام كاربري در پيغامگير Yahoo

نمايش نامه هاي ارسال شده قبلي:   
ارسال يك موضوع جديد   پاسخ به يك موضوع    صفحه 1 از 1 تمام ساعات و تاريخها بر حسب 3.5+ ساعت گرينويچ مي باشد

پرش به:  

شما نمي توانيد در اين انجمن نامه ارسال كنيد.
شما نمي توانيد به موضوعات اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد نامه هاي ارسالي خود را در اين انجمن ويرايش كنيد
شما نمي توانيد نامه هاي ارسالي خود را در اين انجمن حذف كنيد
شما نمي توانيد در نظر سنجي هاي اين انجمن شركت كنيد

unity3d

بازگردانی به فارسی : علی کسایی @ توسعه مجازی کادوس 2004-2011