Contacts
صفحه اصلی پورتال | صفحه اصلی تالار | ثبت نام | اعضاء | گروه ها | جستجو | پرسش و پاسخ | فروشگاه الکترونیکی | خرید پستی بازی های کامپیوتری

صفحه اول انجمنها -> ساخت بازی با نرم افزار Unity -> سوال و جواب (تکسچر و تکنیکهای 2 بعدی)

ارسال يك موضوع جديد   پاسخ به يك موضوع ديدن موضوع قبلي :: ديدن موضوع بعدي
برو به صفحه قبلي  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  بعدي

نويسنده
پيغام
Quarantine
در حال رشد
در حال رشد

تاريخ عضويت: 4 شنبه 2 فروردين 1391
تعداد ارسالها: 48

5 شنبه 1 تير 1391 - 19:47
پاسخ بصورت نقل قول
سلام...

کسی طریقه اطلس سازی رو میدونه ؟
ارسال  بازگشت به بالا
ديدن مشخصات كاربر ارسال پيغام خصوصي

نويسنده
پيغام
Unity3D
مدیر انجمن
مدیر انجمن

تاريخ عضويت: 2 شنبه 23 آذر 1388
تعداد ارسالها: 1034

5 شنبه 1 تير 1391 - 20:47
پاسخ بصورت نقل قول
سلام

Quarantine,

طریقه نداره دیگه ! Very Happy
فرضا شما 8 تا آبجکت داری هر کدوم تکسچر 256x256 نیاز دارن ، بجای 8 تا تکسچر 256 شما میای حالا توی مثلا photoshop یه تکسچر 1024 میسازی و همه رو میبری تو اون ... همین
حالا اگر هم پیشرفته تر میخواید کار کنید یه نرم افزار مینیویسید که این کارو خودش بکنه ...
ارسال  بازگشت به بالا
ديدن مشخصات كاربر ارسال پيغام خصوصي ارسال ايميل

نويسنده
پيغام
Quarantine
در حال رشد
در حال رشد

5 شنبه 1 تير 1391 - 22:38
پاسخ بصورت نقل قول
چه اشتباه فاحشی. Embarassed من فکر می کردم تمام قسمت های تکسچر تو خود تری دی مکس بارگذاری میشن در صورتی که تنها مختصات تکسچر های unwrap شده (تو Material های تری دی مکس اگه اشتباه نکنم) بارگذاری میشن نه اینکه هر قسمت بافت بخواد تو تری دی مکس جداگانه جاگذاری بشه. بنابراین ما به جای یه دونه تکسچر می تونیم یه تکسچر بزرگ داشته باشیم و تمام تکسچر های مورد نیاز مونو تو اون قرار بدیم و تو Unwrap UVW وارد کنیم و قسمت هایی رو که نیاز داریم انتخاب کنیم و از همون تکسچر برای آبجکت های دیگه استفاده کنیم درسته ؟

اما احساس می کنم که یونیتی محدودیتی هم داشته باشه و تا رزولوشن 4096 رو ساپورت کنه.

یکی تو یونیتی مثل خودتون جوابمو داد .اما یه سری توضیحات اضافه داد که باعث شد گیج بشم.

the way i create atlases is to simply have all the textures the same size, so all mine are 1024, and then make a large image in photoshop set as the max size that unity will take so 4096. so in total i have 16 images in a single atlas.
خب این یه تیکه ش که مشخصه دقیقا مثل توضیحات خودتون.

then simply change the shader tiling to 0.25 or 0.5 depending on size, it will always be 1 quarter removed though until the first image is visable.
می گه: بعدش shader tiling رو بسته به سایز به 0.25 یا 0.5 تغییر بده. یک چهارم باید برداشته بشه تا اولین عکس به نمایش درمیاد.

منظورش از این حرف چی بود ؟ وقتی تمام مختصات کار با Unwrap تعریف میشه دیگه چه نیازی به tiling ه ؟ وقتی عکس و نرمالش رو وارد می کنی خود یویتی قسمت های انتخاب شده رو تشخیص میده دیگه. دیگه چه نیازی به این کاراس.

the hard part is moving the u's position by one, but i beleive there is a free tool that does this and then you can simply move the uv by the textures position in the atlas. always going in +1.
می گه: قسمت سخت کار، یک واحد انتقال موقعیت u هستش اما فکر کنم نرم افزاری باشه که این کار رو انجام میده و بعدش به راحتی می تونی uv رو به واسطه موقعیت تکسچر ها در اطلس انتقال بدی که این انتقال به صورت +1 هستش.

این قسمت هم متوجه نشدم... اما گمونم منظورش قسمت UV Editor ه.

so say the texture i want to use is 3rd along and two up i simply add 3 to the uv's x position and 2 to the y position of the uv. once set just save as a prefab and use that instead of original object
می گه: فرض کنیم تکسچری که می خوایم استفاده کنیم، سه تا در مسیر x و دو تا بالاس. به این ترتیب به موقعیت ایکس UV میایم 3 تا اضافه می کیم و به موقعیت y اون دو تا. وقتی که تنظیم شد به عنوان prefab تنظیم ش می کنیم و به جای اصلیه استفاده ش می کنیم.

که اصلا مشخص نیست که منظورش تو یونیتیه یا تو تنظیمات Unwrap UVW و اصلا به چه طریقی. اونقدر حرفه ای نشدم که راحت متوجه منظورش بشم.

you could also do this with smaller textures to get double the amount of images inside an atlas or make the atlas larger but it will be reduced on import and quality halved. you do lose a lot of space from textures with wasted space but its the most simplest method
می تونی این کار رو با تکسچر های کوچیکتر انجام بدی تا دو برابر مقدار عکس رو تو یه اطلس داشته باشی و یا اطلس رو بزرکتر کنی اما بعد از امپورت کاهش پیدا می کنه و کیفیتش پایین میاد. فضای زیادی از تکسچر رو با فضایی هدر رفته از دست میدی اما این ساده ترین روشه...

که دیگه هنگ کردم... Very Happy

این 3Dbuzz از شیر مرغ تا جون آدمیزاد کلیپای آموزشی داره تو بعضی کلیپاشون میان 50 دقیقه تخمه می شکونن و در مورد Lightmap می گپن اما همه همه ش 4 کلیپ در مورد بافت گذاری ندارن. Crying or Very sad ولی دوسشون دارم کارشون درسته.
ارسال  بازگشت به بالا

نويسنده
پيغام
Unity3D
مدیر انجمن
مدیر انجمن

جمعه 2 تير 1391 - 01:01
پاسخ بصورت نقل قول
Quarantine,

خب راستش رو بخواید باید بگم مسائل رو بی جهت بیچیده میکنید برا خودتون Twisted Evil
خیلی ساده هست شما مدلهاتون رو به روش معمولی میسازید و UV میگیرید و یعد تکسچر رو هم میسازید ... بعد مثلا هر 10 تا تکسچر کوچیک رو میبرید روی یه تکسچر بزرگ و بعد هم برمیگردید UV مدلها رو توی همون نرم افزارتون دستکاری میکنید ...

البته میشه همه اینکارها رو با کد انجام داد ! بهرحال بستگی داره به توانایی خودتون
ارسال  بازگشت به بالا

نويسنده
پيغام
Quarantine
در حال رشد
در حال رشد

جمعه 2 تير 1391 - 12:53
پاسخ بصورت نقل قول
Unity جان من همش به دوستم می گم برای کسی که چیزی رو نمی دونه باس دوربین رو در نمای شخص مقابل تنظیم کرد و از سمت اون نیگاه کرد. حالا چون شما عملکرد کاری رو می دونی فکر می کنی که ساده س و شخص مقابل باس به راحتی متوجه شه اما اینطور نیست. Arrow
همونطوری که گفتم متاسفانه نتونستم خودآموز خاصی در مورد بافت گذاری از برنامه مدلسازی به یونیتی پیدا کنم و همینطور اصلا خودآموزی هم در مورد اطلس سازی و ارتباط اون با یونیتی وجود نداره. اگه هستش میشه لینک بدین تا من این همه سوال نپرسم ؟ Rolling Eyes
اما موضوعی که متوجه نمیشم اینه که فرض کن ما 5 تا آبجکت داریم و هر 5 آبجکت رو به صورت جداگانه UV کردیم و تو یونیتی قرار دادیم. حالا می خوایم این 5 آبجکت رو که شامل چندین تکسچر میشن تبدیل به اطلس کنیم. سوال من اینه:

1. قبل از هر بافت گذاری باس حتما رزولوشن عکس ما یه رزولوشن فیکس داشته باشه ؟ مثلا 256x256 ؟ 512x512؟ 1024x1024 ؟

2. میشه اولش بیایم تمام بافت گذاری ها رو انجام بدیم و انتهای کار بیایم از همه شون اطلس بگیرم ؟

3. بعد از اینکه از تمام تکسچر ها اطلس گرفتیم مابقی تکسچر های کوچیک حذف می شن و دوباره باس رفت تو UV Editor و برای هر شئ تکسچر اطلس رو وارد کرد و از بین تکسچر اطلس شده بافت مربوط به اون آبجکت رو پیدا کرد و تنظیمات رو انجام داد ؟ خب اینجوری که خیلی سخت میشه.

4. مورد دیگه ای که باعث شده گیج شم اینه که نمی دونم عملکرد مختصات U و V تو UV Editor به چه صورتیه. مقادیرش 1 واحد در محور x و یه واحد در محور y هستش. اصلا این عدد، 1 یونیته؟ 1 متره ؟ 1 سانتیمتره ؟ از طرف دیگه من هر نوع تکسچری با هر رزولوشنی رو که قرار میدم تو این محیط fit میشه. حالا اگه من تکسچر بزرگ اطلس شده رو برای هر آبجکت تو UV وارد کنم اونوقت رزولوشنش کم نمیشه ؟

بالاخره بعد از کلی سرچ تونستم پلاگین Atlas Generator رو واسه تری دی مکس پیدا کنم..
http://www.scriptspot.com/3ds-max/scripts/texture-atlas-generator
به نظرم فوق العاده س.. به راحتی از آبجکت های UV شده اطلس تهیه می کنه.
همینطور نرم افزار های Sprite Sheet Maker هم فراوونه که این کار رو انجام میدن.

حالا خیلی دلم می خوام ارتباط این اطلس با یونیتی و UV رو بدونم..
مرسی
ارسال  بازگشت به بالا

نويسنده
پيغام
Quarantine
در حال رشد
در حال رشد

جمعه 2 تير 1391 - 22:15
پاسخ بصورت نقل قول
طبق لینک زیر مثل اینکه اطلس کردن یه قواعد و قوانینی داره و همینطور به درد تکسچر هایی که قراره tile بشن نمی خوره.
http://blog.wolfire.com/2010/03/Using-texture-atlases

اگه تکسچر ها به صورت یکجا به کار نره اونوقت ناکارامده و همینطور گفته شده که فقط تمام یا بیشتر تکسچر هایی که احتمال رویت شون وجود داره باید اتلس بشن.

It is also inefficient to use texture atlases if not all of the textures are used at once. For example, if you have all your plants on one texture atlas, and the level only uses one plant, then you are wasting a lot of texture space on the graphics card. The texture atlas should only be used if all or most of the textures are likely to be visible.

این منو یاد پلاگین شیدر Virtual Texture میندازه.
ارسال  بازگشت به بالا

نويسنده
پيغام
hamed_benz
متخصص ساخت بازی
متخصص ساخت بازی

تاريخ عضويت: 4 شنبه 27 آبان 1388
تعداد ارسالها: 307
محل سكونت: شاهین شهر جوووووون

جمعه 2 تير 1391 - 23:39
پاسخ بصورت نقل قول
نقل قول:

البته میشه همه اینکارها رو با کد انجام داد ! بهرحال بستگی داره به توانایی خودتون

میشه در مورد این موضوع بیشتر توضیح بدین؟

Those That Understand Binary And Those That Don't

دانلود سریع و ساده از تمام آپلود سنتر ها :
http://rapidbaz.com/from/822936
ارسال  بازگشت به بالا
ديدن مشخصات كاربر ارسال پيغام خصوصي ارسال ايميل نام كاربري در پيغامگير Yahoo

نويسنده
پيغام
Unity3D
مدیر انجمن
مدیر انجمن

شنبه 3 تير 1391 - 01:30
پاسخ بصورت نقل قول
نقل قول:
میشه در مورد این موضوع بیشتر توضیح بدین؟

منظورم این بود که یه نرم افزار بنویسید که تکسچرها و مدلها رو بهش بدید اون بلاهایی که دستی سرش در میارید رو انجام بده ، حالا تو یونیتی یا خارج از یونیتی ...
ارسال  بازگشت به بالا

نويسنده
پيغام
Quarantine
در حال رشد
در حال رشد

شنبه 3 تير 1391 - 11:17
پاسخ بصورت نقل قول
جالبه که اینجا فقط Unity3D به سوالا جواب میده. من فکر می کردم افراد متخصص تو این سایت خیلی زیاد باشن...
به هر حال سعی می کنم تو سایتای دیگه بپرسم و بیام نحوه کار با اطلس رو خوب بهتون توضیح بدم...
ارسال  بازگشت به بالا

نويسنده
پيغام
MOHAMADA
متخصص ساخت بازی
متخصص ساخت بازی

تاريخ عضويت: 3 شنبه 5 آبان 1388
تعداد ارسالها: 381
محل سكونت: گرگان

شنبه 3 تير 1391 - 13:32
پاسخ بصورت نقل قول
سلام می خواستم بدونم چطور میشه در یونیتی به یک مدل خواص شیشه ای داد که مثلا نیمه دودی است.
با تشکر Surprised
ارسال  بازگشت به بالا
ديدن مشخصات كاربر ارسال پيغام خصوصي ديدن وب سايت كاربر نام كاربري در پيغامگير Yahoo

نمايش نامه هاي ارسال شده قبلي:   
ارسال يك موضوع جديد   پاسخ به يك موضوع    صفحه 5 از 9 تمام ساعات و تاريخها بر حسب 3.5+ ساعت گرينويچ مي باشد
برو به صفحه قبلي  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  بعدي

پرش به:  

شما نمي توانيد در اين انجمن نامه ارسال كنيد.
شما نمي توانيد به موضوعات اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد نامه هاي ارسالي خود را در اين انجمن ويرايش كنيد
شما نمي توانيد نامه هاي ارسالي خود را در اين انجمن حذف كنيد
شما نمي توانيد در نظر سنجي هاي اين انجمن شركت كنيد

unity3d

بازگردانی به فارسی : علی کسایی @ توسعه مجازی کادوس 2004-2011