Contacts
صفحه اصلی پورتال | صفحه اصلی تالار | ثبت نام | اعضاء | گروه ها | جستجو | پرسش و پاسخ | فروشگاه الکترونیکی | خرید پستی بازی های کامپیوتری

صفحه اول انجمنها -> مسایل عمومی کامپیوتر -> قانون Copy Right

ارسال يك موضوع جديد   پاسخ به يك موضوع ديدن موضوع قبلي :: ديدن موضوع بعدي
برو به صفحه قبلي  1, 2, 3  بعدي

نويسنده
پيغام
Ali3D
بازی ساز
بازی ساز

تاريخ عضويت: 1 شنبه 5 مهر 1383
تعداد ارسالها: 183

4 شنبه 29 مهر 1383 - 23:46
پاسخ بصورت نقل قول
وقتي ما تحريم هستيم دليلي نداره كپي رايت رعايت كنيم
البته با كپي رايت برنامه های ایرانی موافقم (تو خود ایران) فک نکنم هنوز برنامه ای برای صادر کردن داشته باشیم

http://www.Aryo.ir
بیاموزیم اندیشیدن را و نه اندیشه ها را
و بدانیم تعصب اولین گام به سوی نابودی ست
ارسال  بازگشت به بالا
ديدن مشخصات كاربر ارسال پيغام خصوصي ارسال ايميل ديدن وب سايت كاربر

نويسنده
پيغام
اسحاق
مدیر انجمن
مدیر انجمن

تاريخ عضويت: 1 شنبه 8 شهريور 1383
تعداد ارسالها: 561
محل سكونت: تهران

5 شنبه 30 مهر 1383 - 12:18
پاسخ بصورت نقل قول
نقل قول:

نرم افزار خوب ميسازن كه صادر كنن و يه پول درست و حسابي در بيارن .
اگر قرار باشه كه ما كپي رايت اونها رو قبول نداشته باشيم اونها هم مال ما رو قبول ندارن .

نقل قول:
له اینطوریه که پیشرفت می کنن و ما هم دلمون به همین خوشه که مثلا فلان بازی یا برنامه رو با قیمت هر CD اپسیلون تومان می خریم.

حرف حق جواب نداره Embarassed

نقل قول:
وقتي ما تحريم هستيم دليلي نداره كپي رايت رعايت كنيم
البته با كپي رايت برنامه های ایرانی موافقم (تو خود ایران) فک نکنم هنوز برنامه ای برای صادر کردن داشته باشیم

ولي اينم نكته قابل توجهي بود ما علني و غير علني تحريم هستيم . اگه كپي رايت رو هم رعايت كنيم ديگه اون بقالي هم كه cd رايت ميكنه نون در نمياره اون وقت كه ميگن تو ايران جايي براي وجود كامپيوتر نيست چه برسه به رايانه!
ارسال  بازگشت به بالا
ديدن مشخصات كاربر ارسال پيغام خصوصي ارسال ايميل

نويسنده
پيغام
voldemort
مدیر انجمن
مدیر انجمن

تاريخ عضويت: 4 شنبه 24 تير 1383
تعداد ارسالها: 392

5 شنبه 7 آبان 1383 - 11:27
پاسخ بصورت نقل قول
نقل قول:
حرف حق جواب نداره

اسحاق جان خیلی آقایی.

اسحاق جان درسته که ما تحریم هستیم اما می دونید جریان این تحریم چیه؟ دولت آمریکا قانونی رو صادر کرده که طبق اون قانون هیچ شرکتی حق عقد قراردادهایی با ارزش بیش از یک میلیون دلار رو با ایران و شرکتها و کشورهایی که به هر نحو با ایران رابطه دارند رو نداره.

جالبه بدونید که این قانون رو به جز خود آمریکا و دو سه کشور دیگه هیچ کشور دیگه ای اونطور که باید و شاید اجرا نکرده طوری که سر و صدای شرکتهای بزرگ آمریکایی (مثل خود مایکروسافت) در اومد که این قانون عملا دست شرکتهای آمریکایی رو بسته و بازار ایران رو در همه زمینه ها برای کشورهای دیگه ای مثل چین و کشورهای اروپایی باز گذاشته. از طرف دیگه شرکتهای ایرانی می تونن تا سقف یک میلیون دلار حتی بطور مستقیم با شرکتهای آمریکایی وارد کار بشن و اینم باز نکته ایه که متاسفانه نادیده گرفته میشه. یک میلیون دلار چیز کمی هم نیست. مثلا فرض کنید برای فروش یه نرم افزار ایرانی تو فلان کشور یه قرارداد یک میلیون دلاری بسته بشه!! به نظر شما میشه ازش صرفنظر کرد؟ این همون مسئله ایه که متاسفانه در امر صادرات نادیده گرفته میشه.
از این صحبتها به دو نکته می خواستم برسم: 1- این قانون تحریم خیلی هم نمی تونه مانع پیشرفت در صنعت نرم افزار بشه 2- متاسفانه ما برنامه ریزی درستی در کشورمون در زمینه صنایع نرم افزاری نداریم حتی به اندازه بدست آوردن اون یک میلیون دلار.

باز هم تاکید می کنم فقط در صورتی میشه کپی رایت نرم افزارهای ایرانی رو رعایت کرد که نرم افزارهای خارجی هم کپی رایت داشته باشن. من در مورد همین صنعت بازی مثالی بزنم. اگه خود شما یه بازی بسازی مثلا قیمت هر نسخه از اون 10000 تومان بشه چطوری می خوای با بازیهایی که با قیمت هر CD فقط 500 الی 1000 تومان فروش میره رقابت کنی؟ من یه مثال واقعی براتون بزنم. چند سال پیش چند نفر برنامه نویس یه Browser فارسی نوشتن که مبتنی بر IE بود. با کلی امکانات و چیزای زیادی که واقعا معرکه شده بود. امکاناتی داشت که خود IE نداشت و عمرا هم به فکرش نمی رسید. نتیجش چی شد؟ با قیمت 12000 تومان هیچکی نخریدش. هیچکی حتی نگاه هم نکرد که چه امکاناتی داره.

مسئله بعد اینه که ما برای قبول کپی رایت نرم افزارها می تونیم براشون شرط تعیین کنیم. این یه کم تعجب برانگیزه اما با وارد شدن Open Source به بازار تجاری، شرکتهای مختلفی برای اینکه بازارشون رو از دست ندن مجبور به دادن نرم افزارهاشون با قیمتهای رقابتی هستن. یه مثال براتون بیارم. به قیمتهای مایکروسافت توجه کنید:
Office XP -- 600$ -- 199$
Win XP + Office XP (در تایلند) -- 50$
برای مدارس کشورهای در حال توسعه:
Win XP -- Free
Office XP -- 2.5$ for 1 year

و مطمئن باشید که بازم قیمتهاش رو پایین می یاره. فقط کافیه که یه کم بهش فشار بیاد. مثلا اگه ما کپی رایت رو قبول کنیم، مایکروسافت به چشم یه بازار بزرگ و تازه به ایران نگاه می کنه و اگه نشون بدیم که به بازار OpenSource گرایش داریم مجبوره که به خاطر از دست ندادن بازار تخفیف زیادی برای محصولاتش بده. این همون کاریه که پاکستان باهاش کرد. الان محصولات مایکروسافت در پاکستان تقریبا با 90 درصد تخفیف فروخته میشن.
از این صحبتها می خواستم این نکته رو بگم که مسائل زیادی در بحث کپی رایت و قیمت گذاری دخالت دارن و ما نباید خیلی سریع در مورد اون نتیجه گیری کنیم که قبول کپی رایت باعث از بین رفتن بازار داخلی میشه.

ضمنا در صورت قبول کپی رایت ما یک انتخاب دیگه هم داریم و اونم Open Source است یعنی استفاده از مجوزهایی که تحت لیسانسهای مختلف Open Source عرضه میشه. در این صورت نه تنها کپی رایت رو رعایت کردیم بلکه خیلی از نرم افزارها با مجوزهای رایگان دستمون میرسه و فقط اگه خدمات اضافی یا پشتیبانی نیاز داشتیم مجبوریم پول بدیم. لیست زیر فقط نرم افزارهای جایگزینیه که خود من روی لینوکس SuSE 9.0 روی کامپیوتر شخصی خودم نصب کردم:

Windows XP --------- Linux (SuSE , RedHat , Mandrake)
Photoshop ---- > Gimp
Office ---------  Open Office Or StarOffice
Maya and 3DSMax -- Maya for Linux (خودم این یکی رو امتحان نکردم)
VS.NET ( for ASP.NET) - Mono .NET Framework
SQL Server and Oracle -- MySQL
DirectX and OpenGL -- OpenGL
WinAmp and MediaPlayer --- XMMS Player
IE ----------------------- Mozilla or FireFox

شاید باور کردنش مشکله ولی همه اینها به جز Maya for Linux رایگانه. اگه باور ندارید می تونید برای گرفتن لینک دانلود آخرین نسخه های لینوکس به سایت http://www.linuxhelp.net/isos مراجعه کنید. برای گرفتن بقیه هم می تونید به سایت www.SourceForge.com مراجعه کنید. (تو این سایت چیزی نزدیک به 100000 عنوان نرم افزار رایگان هست). تازه اگه یه نسخه کامل (آخه بعضی از لینوکسها نسخه Live هم دارند) هر کدوم از توزیعهای لینوکس رو بخرید معمولا تعدادی از این نرم افزارها رو تو خودشون دارن. (پیشنهاد می کنم یه بار هم که شده یه نسخه از اونو نصب کنید و اگه برای داده هاتون نگران هستید می تونید توی VirtualPC نصب کنید).

و اما آخرین نکته رو خدمت Ali3D عزیز عرض کنم. همین الان هم مشغول صادر کردن نرم افزار هستیم ولی این رو مدیون همت شرکتهای فعال و علاقمند در این زمینه هستیم نه برنامه ریزی صحیح دولتی و دراز مدت و یا حمایت متولیهایی که باید از این کار حمایت بکنند!!!! به عنوان مثال میشه نرم افزار Irania رو مثال زد که فکر کنم اولین نرم افزار صادراتی ایرانی بود و با فروش فوق العاده خوبی هم روبرو شد.

نويسنده
پيغام
اسحاق
مدیر انجمن
مدیر انجمن

5 شنبه 7 آبان 1383 - 13:30
پاسخ بصورت نقل قول
ببين 3dmax 7 به كجاها كه نكشيد ديگه آدم از خريدنش به قيمت پايين(محل ما 500 تومن!) احساس گناه مي كنه!
يادم نيست تو كدوم خيابان بود؟ ولي يه مساحت بزرگ و با كلي كارمند و دفتر و دستك در سازمان فناوري اطلاعات مشغول چه كاري هستند؟و يا در بخش جرايم كامپيوتري قوه قضاييه؟ البته من بحث سياسي نمي كنم(بگذريم كه بيخ كپي رايت تو سياسته) ولي مي گم حالا كه كپي رايت اينقدر خوبه(!) و كسي هم براي رسيدن به اون تلاشي نمي كنه ما خودمون بايد دست به كار بشيم.چه جوري؟ منم نميدونم! ولي نظر بديد ببينيم چه ميشه كرد؟ مثلا ايجاد گروه طرفداران كپي رايت! يا ارسال نامه به نهادهاي مهم كشور!و يا ازين جور كارها!

اسماعيل رادپور
ارسال  بازگشت به بالا

نويسنده
پيغام
Ali
مدیر کل
مدیر کل

تاريخ عضويت: شنبه 20 تير 1383
تعداد ارسالها: 2984
محل سكونت: On the edge

5 شنبه 7 آبان 1383 - 16:04
پاسخ بصورت نقل قول
نكته جالب اينه كه خيلي از خارجي ها ميدونن كه قيمت نرم افزار در ايران خيلي پايينه و اصلا قانون كپي رايت در ايران رعايت نميشه ، ولي نكته اينجاست كه اصلا به ذهنشون هم نميرسه كه اين ارزاني تا چه اندازه است.

يادمه كه يه وقتي با يكي از دوستان فرانسوي ام صحبت ميكردم و بهش گفته بودم كه من سري كامل ويندوز از 95 تا ايكس پي رو ميتونم با قيمت حداكثر 1 دلار بخرم ... برگشته بود گفته بود كه حرفش رو پس گرفته. چون گفته بود كه شما ايراني ها چرا از سيستم عامل هاي سورس باز استفاده نميكنيد !!!

علي

نويسنده
پيغام
voldemort
مدیر انجمن
مدیر انجمن

تاريخ عضويت: 4 شنبه 24 تير 1383
تعداد ارسالها: 392

جمعه 8 آبان 1383 - 01:04
پاسخ بصورت نقل قول
Ali جان اگه میشد این تاپیک به بخش مسایل عمومی کامپیوتر منتقل می شد فکر کنم افراد بیشتری در بحث شرکت کنند (البته اگه مایل باشید، و اگه منتقلش کردید بد نیست عنوان اون هم عوض کنید)

اسحاق عزیز فکر می کنم بهترین کاری که از دست ما برمی یاد رواج این فرهنگ باشه. وگرنه فکر نمی کنم با نامه و اینجور حرفا بشه کاری کرد. به هر حال هر کاری که بکنید منم باهاتون هستم.

راستی تا یادم نرفته بگم تو لینوکس بازیهای جالبی هم هست که بد نیست نگاهی به اونا هم بندازید.

نويسنده
پيغام
Takavar
بازی ساز
بازی ساز

تاريخ عضويت: جمعه 6 شهريور 1383
تعداد ارسالها: 180
محل سكونت: تكاور آباد

جمعه 8 آبان 1383 - 08:28
پاسخ بصورت نقل قول
راستش بعيد ميدونم که نامه نگاری و ورق بازی نتيجه بده.
بايد بگم که اگر در ايران کپی رايت داشتيم ، خيلی عالی ميشد
قيمت استخدام افراد پايين هست ، همينطور رقيبی که در حال ساخت نرم افزار های فارسی باشه ، در خارج کشور وجود نداره. اين بستر توپی رو برای نرم افزار ها ، و بازی های کامپيوتری داخلی ايجاد ميکنه. ولی نبود قانون کپی رايت مياد اين وسط و ميزنه زيره کاسه کوزه ما.

البته من يه فکر بی ربط هم دارم:
خريدار ايرانی ارزش رو به تعداد سی دی ها و کلّن وسايل ميبينه. خوب ما هم بهش تو بسته نرم افزاری خودمون بهش کلّی سی دی و راهنما ميديم تا حسابی راضی بشه . و دست بکنه تو جيبش يه 10000 تومانی در بياره.همينطور اگه بودجه باشه ، تبليغات هم اثر زيادی خواهند گزاشت. داشتم تو بيشترين ليست فروش بازی ها رو نگاه ميکردم ، بهترين بازی ها اوّل بودن ، ولی يک هو اين وسط نفر 4 يه دونه از اين سی دی ها که توش 200 بازی سد من يه قاز داره , جا خوش کرده بود . چون براش خوب تبليغ کرده بودن فروش رفته بود.

نويسنده
پيغام
اسحاق
مدیر انجمن
مدیر انجمن

جمعه 8 آبان 1383 - 11:08
پاسخ بصورت نقل قول
Takavar نوشته:
البته من يه فکر بی ربط هم دارم:
خريدار ايرانی ارزش رو به تعداد سی دی ها و کلّن وسايل ميبينه. خوب ما هم بهش تو بسته نرم افزاری خودمون بهش کلّی سی دی و راهنما ميديم تا حسابی راضی بشه . و دست بکنه تو جيبش يه 10000 تومانی در بياره.

اصلا فكر بي ربطي نبود ربطش برميگرده به فرهنگي كه بين ما جاد افتاده من با اين كاملا موافقم. يادمه 3dsmax 3 رو فارسي كرده بودند و چيزي كه در يك سي دي جاميشده با يكسري برنامه هاي بي ربط كرده بودنش دو سي دي و يك سي دي هم مدل هاي مسخره كه خيلي هاشون رو از اينترنت گرفته بود و بعضي هاشون هم در همين 3dsmax 3 وجود داره(!)بهر حال ميفروختنش 90000 تومان اون هم دو سه سال پيش كه كسي ازين پولها نمي داد .اتفاقا اونجور كه من فهميدم فروش خوبي هم داشته چون هم يه جلد خوشگل مثلثي داشت هم سه سي دي بود و يه چيز جديدSad(3dsmax فارسي!)).

اسماعيل رادپور
ارسال  بازگشت به بالا

نويسنده
پيغام
Ali
مدیر کل
مدیر کل

تاريخ عضويت: شنبه 20 تير 1383
تعداد ارسالها: 2984
محل سكونت: On the edge

شنبه 9 آبان 1383 - 20:29
پاسخ بصورت نقل قول
9000 تومان يا 90000 تومان ؟

نويسنده
پيغام
اسحاق
مدیر انجمن
مدیر انجمن

شنبه 9 آبان 1383 - 22:05
پاسخ بصورت نقل قول
Ali نوشته:
9000 تومان يا 90000 تومان ؟

واقعا حسابدارها با اين صفر ها چه بدبختي ها كه نمي كشن! شرمنده قيمتش 9000 تومان بود.

حتما به قيمت هاي خارجي ها توجه كرديد مثل 49.9$ يا 199$ يا 999$ واقعا ببيند در ذهن خريدار با 1000$ چقدر فرق داره! البته تو كارهاي ايراني ازين چيزها ديده ميشه مثلي همين 9000 تومان!

اسماعيل رادپور
ارسال  بازگشت به بالا

نمايش نامه هاي ارسال شده قبلي:   
ارسال يك موضوع جديد   پاسخ به يك موضوع    صفحه 2 از 3 تمام ساعات و تاريخها بر حسب 3.5+ ساعت گرينويچ مي باشد
برو به صفحه قبلي  1, 2, 3  بعدي

پرش به:  

شما نمي توانيد در اين انجمن نامه ارسال كنيد.
شما نمي توانيد به موضوعات اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد نامه هاي ارسالي خود را در اين انجمن ويرايش كنيد
شما نمي توانيد نامه هاي ارسالي خود را در اين انجمن حذف كنيد
شما نمي توانيد در نظر سنجي هاي اين انجمن شركت كنيد

unity3d

بازگردانی به فارسی : علی کسایی @ توسعه مجازی کادوس 2004-2011